free html5 templates
Teatr Internetowy dla szkół

Teatr Internetowy dla szkół


Nasza szkoła zapisała się do projektu iTeatr TVP dla Szkół, w którym wzięliśmy udział już drugi raz. Jest to autorski projekt, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku, oparty na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. 

Odbiorcami transmisji teatralnych na żywo, realizowanych przy wsparciu każdego z 16 ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, są uczniowie szkół i placówek oświatowych różnego szczebla, oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych (ze wsi i małych miasteczek) bez łatwego dostępu do oferty wydarzeń teatralnych.

13 kwietnia klasa 5 uczestniczyła w pierwszym w tym roku seansie Internetowego Teatru dla Szkół – była to transmisja przedstawienia „Chłopcy z Placu Broni” na podstawie powieści Ferenca Molnara w przekładzie Tadeusza Olszańskiego. Adaptacji dokonała Martyna Lechman oraz Konrad Dworakowski, a spektakl reżyserował Konrad Dworakowski.

Realizacja spektaklu była współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży 2017” oraz Urzęd Miasta Łodzi. Projekt realizowano w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Mimo trudności technicznych uzyskaliśmy połączenie ze studiem we Wrocławiu, skąd nadawany był przekaz. Widzowie - klasa 5 wraz z nauczycielem języka polskiego p. A. Stasiak-Wiórkiewicz - mimo tego, że nie zdołano obejrzeć całości przedstawienia – byli początkowo zaskoczeni, ponieważ spektakl przeniesiono do obecnych czasów; scenografia, kostiumy – były na wskroś współczesne. Aktorzy ubrani w dresy tworzyli dwie antagonistyczne drużyny – czerwonych koszul i chłopców z Placu Broni. Jednak rozwiązania metaforycznego sposobu przedstawienia różnych wydarzeń z treści książki oraz gra aktorska pozostawiły widzów pod ogromnym wrażeniem.

Warte odnotowania jest to, że jeden z aktorów – Piotr Michalczuk, odtwarzający postać Gereba, pochodzi z niedalekiego Tarnobrzega.

Adres

Obrazów 118 
27-641 Obrazów
powiat sandomierski
woj. świętokrzyskie

Kontakt

Email: zsobrazow @ o2.pl 
Telefon: +48 15 83 65 175